Przejdź do głównej zawartości

033.Niebezpieczeńatwo utraty wiary.

W opowiadaniu "Obcy" Sławomira Mrożka, pewien gość restauracyjny doprowadza prezesa Panniewiektojajestem-Japanupokażę do płaczu, bo ani go nie zna, ani poznać nie chce, a na domiar złego nie chce nic od prezesa, więc ten nie może mu niczego odmówić, ani "niezałatwić". Gość chce tylko tego, co mu się należy, a należy się śledzik zamówiony zanim prezes się na niego zdecydował.

To nie ptak - Kayah & Bregovic.

Myślę, że Jędraszewski Marek, z zawodu arcybiskup, jest do prezesa bardzo podobny. Świadczyć o tym może jego homilia wygłoszona w Kalwarii Zebrzydowskiej, podczas której twierdził, iż rzekome niebezpieczeństwo utraty wiary zaczyna się w przedszkolu. Sęk w tym, że dzieci w przedszkolu bardziej wierzą w ubranego w czerwone szaty św. Mikołaja, co to przynosi prezenty, zwłaszcza że dostają te prezenty, niż w jakiegoś niewidzialnego, niosącego miłość Boga, tym bardziej że często zamiast miłości dostają przymusowy seks z kolegami Jędraszewskiego i chcą tylko, by panowie w koloratkach trzymali łapki przy sobie i dali im święty spokój. Pan Marek, podobnie jak Mrożkowski prezes, chciałby zatem sprawić, by dzieci czegoś od niego chciały (by od jego woli zależało, czy im to da, czy nie) i trwogą go napawa myśl, że może im być to zupełnie obojętne. Czym je wtedy będzie kusił? Czym szantażował? Taka jest moja hipoteza. A Twoja?

Obywatel GC - Podróż do ciepłych krajów.

Jeszcze się spytam dla formalności. Czy podobnie jak arcybiskup pan uważasz, że dzieci w przedszkolu mogą stracić wiarę? A są w ogóle wierzące? Czterolatki...? Pięciolatki...? Sześciolatki...? Zawsze sądziłem, że w tym wieku dopiero próbuje się je indoktrynować, ale co ja tam mogę wiedzieć?!


Komentarze

  1. Dwulatki wierzą we wszystko, co im się wetknie [do umysłów!].
    Trzylatki zaczynają wątpić.
    Czterolatki zaczynają ulegać grzesznym zmysłom - oczom, uszom, węchowi, słuchowi, usiłują dociekać, urealniać, weryfikować i klasyfikować . Jako antidotum ustanowiono więc w przedszkolach etaty katechetów/katechetek.
    N-latki pod wpływem katechetów, ciotek-dewotek i wujków-bigotów zaczynają kretynieć lub nawet debilowacieć, co w przyszłości może im zapewnić najwyższe stanowiska kościelne a nawet najwyższą godność w państwie teoretycznie świeckim...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kontrola, im się zdaje, że mogą ludzi kontrolować tak, jak sami są kontrolowani przez swych zwierzchników.

      Usuń
  2. teoria (katolicka) zdaje się jest taka, że dziecko rodzi się już z wiarą w boga, ba, ono się poczyna /wg. tej teorii to też już dziecko/ z tą wiarą... zawsze mnie intrygowało, o jakiego boga chodzi: Manitou, Brahmę, Światowida, czy np. Jehowę?... kiedyś nawet zapytałem jakiegoś mądralę o to i dostałem odpowiedź zaiste masakrującą: "bóg jest jeden"... pokiwałem głową mówiąc: "tak, tak, a Mahomet jest jego prorokiem, zaś Ali przyjacielem", ale gość już nie słuchał, poszedł sobie...
    ja już dokładnie nie pamiętam, jak to było z moją wiarą (religijną) za dzieciaka... do przedszkola chodziłem do Urszulanek, bo ojciec był "prywaciarzem" i państwowe mu nie przysługiwało, tedy byłem bardziej narażony na indoktrynację, niż wiele innych dzieci... polegało to na tym, że przed posiłkiem był tzw. "pacierz", czyli pół godziny klepania jakichś formułek w niewygodnej pozycji, tedy trzeba było kombinować jak się uplasować, aby "siostra" nie widziała, że oszukuję z tym klęczeniem... drugim elementem były wizyty innej "siostry", bardzo miłej zresztą, która opowiadała na jakieś historyjki biblijne... czy ja wtedy wierzyłem w tą całą bozię?... pamiętam, gdy spytałem kiedyś babci, czy może być tak, że tej bozia wcale nie ma... babcia była zbulwersowana i mnie zbeształa, że tak nawet myśleć nie wolno, co wywołało skutek odwrotny...
    jedno jest pewne, że tej indoktrynacji wystarczyło tylko do tzw. "komunii", którą nawet brałem na poważnie, ale jak na koniec rytuału katechetka rabowała dzieciakom świece /ja swojej nie dałem/, to już był początek końca i dalej poszło szybko... rok, czy dwa później już się nie pokazywałem ani kościele, ani "na religii"...
    p.jzns :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja pamiętam, jaki był mój stosunek do wierzeń katolickich: Nie miałem o nich pojęcia, bo oczywiście wersja dla dzieci różni się od wersji dla dorosłych owiec, tym bardziej od wersji pełnej, za to widziałem rytuały i je naśladowałem. Nie dlatego, bym wiedział po co się je wykonuje, bo tego nikt nie wie, podobnie jak nikt nie wie po co jest MIŚ. W każdym razie, ponieważ imponowało mi bycie dorosłym, naśladowałem dorosłych, chcąc zyskać ich akceptację. Bardzo szybko zauważyłem, że wyklepywane modlitwy działają tak, jak trzymanie kciuków, czyli że chuja dają, jednak dorosłość mnie pociągała dalej, więc odgrywałem skecze kościelne, naśladując pozostałych parafian.
      Jeden z moich dziadków był niewierzący, jednak rodzina udawała przede mną, że oczywiście wierzy, tylko akurat nie może iść do kościoła, bo ma coś do zrobienia na polu. Cholerna dulszczyzna!

      Usuń
  3. Dzieci to w ogóle grzeszne istoty, wodza na pokuszenie biednych księży, którzy nie mogą się oprzeć sugestiom szatana.
    Pamiętam, że jako dziecko lubiła sypać kwiatki w boże ciało , ale nie dlatego, ze moja wiara przenosiła góry, podobała mi się sukienka i koszyk, i czułam się gwiazdą...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, tak, nie dość że wodzą na pokuszenie biednych duchownych, to jeszcze złośliwie zawodzą rodziców, którzy jak powszechnie wiadomo, nigdy, przenigdy nie zawodzą swoich dzieci. Bo jak równie powszechnie wiadomo, rodzic może się zasłonić zmęczeniem, pomyłką, tym że gdyby wiedział, to robił coś inaczej, ale tak w ogóle to dobrze chciał, za to dziecko to jest złośliwy diabeł wcielony, więc w ryj lub z pasa mu!
      Rozumiem tą motywację, bo gdy byłem zuchem, chciałem iść w pochodzie pierwszomajowym, bo zuchowski mundurek, to prawie taki sam mundur, jak ten, co go miał Janek Kos z "Czterech pancernych i psa".

      Usuń
  4. Sam proces utraty wiary jest dość bolesny, ale gdy się go przejdzie, człowiek czuje niesamowitą ulgę. Tylko po co? Nie prościej byłoby w ogóle nie wszczepiać jej nic nie podejrzewającym i łatwowiernym dzieciom?
    Wczoraj w Poznaniu na Półwiejskiej odbywała się jakaś szopka religijna. Drugorodny, widząc ją, wybuchnął niekontrolowanym śmiechem. Jeden z uczestników spojrzał na niego z miłością* i syknął: "Taaa, śmiej się, śmiej!"

    ___________
    * oczywiście, mam na myśli miłość katolicką - innymi słowy, gdyby wzrok mógł zabijać...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak w wypadku każdego dysonansu poznawczego, pogodzenie z faktami bywa trudne. Nawet ja, pomimo że nigdy nie wierzyłem, co najwyżej naśladowałem uczestników przeróżnych obrzędów, miałem pewien problem z uczciwym ponazywaniem zjawisk i zachowań. Ulga, mówisz? Coś w tym jest, to tak jak zakończenie znajomości z toksyczna partnerką, bądź zerwanie kontaktów z toksycznymi rodzicami, ewentualnie odcięcie się od toksycznego otoczenia. Wreszcie zaczynasz żyć swoim życiem.
      Co do miłości*, to mam takiego kuzyna, młodego aktywistę katolickiego i antychoice'owego, któremu się zdarzyło opluć swoją własną ciocię (ona w manifestacji za wolnością wyboru, on w kontrmanifestacji), ma również na koncie pytanie do własnej ciotki na pogrzebie jej syna "czy on pojednał się przed śmiercią z panem", pytanie o tyle nieprzemyślane (chciałbym wierzyć, że to nie cynizm), że niczego zmienić już nie mogło, a każdy z zainteresowanych wiedział, że żadnego jednania się z nikim być nie mogło, bo zmarły miał swojego płynnego "demona", któremu pozostał wierny. I jak tu szanować "uczucia religijne" (czy też raczej samozachwyt nad własną wiarą) takiego typa?

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

078. Ominąć tradycję.

Nikt tej Wielkanocy już nie rozumie, a może i nie potrzebuje! Ewa Kaleta, Wyborcza, Duży Format. Oj, jak mi nie szkoda! Mam uraz do tych świąt, choć jednocześnie są dla mnie ważne, bo stanowią wyznanie i dowód mojej stabilnej rozłączności z chrześcijaństwem. Po prostu nigdy nie kupowałem tej historii o wszechmocnym facecie, który daje się zabić po to jedynie, by mógł mi wybaczyć grzechy. Nie kumam ciągu przyczynowo-skutkowego, a Ty? Zakładając nawet na chwilę, że posiadł moc darowania mi życia wiecznego, jak mu w tym pomogła jego własna śmierć? Innymi słowy: Nigdy nie rozumiałem, po co ona była i nigdy mi tego nikt logicznie nie wyjaśnił. W dodatku Wyborczej (Duży Format) przeczytałem artykuł będący czymś w rodzaju wyboru szantaży emocjonalnych, jakimi polscy katolicy próbują zmusić członków swoich rodzin do uczestnictwa w obchodach Wielkanocy. Klikając tutaj poczytasz oryginalny tekst , a jeśli Ci się nie chce, to służę przykładami takimi, jak ta wypowiedź o córce: (...) Amsterdam nie

087. Scenka rodzajowa.

 Syn przyjeżdża do matki z dość daleka (120 km), bo obiecał jej obwożenie po grobach rodzinnych znajdujących się w promieniu 250 km od jej miejsca zamieszkania. Zostawia wszystkie swoje obowiązki i jedzie, choć zupełnie nie leży to w jego interesie, ani nie jest zainteresowany grobbingiem, ani też związany emocjonalnie ze zmarłymi, którzy odeszli nim dorósł, w niektórych przypadkach nawet przed jego narodzeniem. Ale jedzie, bo wie, że w przeciwnym wypadku matka puści się w podróż autobusami, pociągami, a potem będzie czynić dzieciom wyrzuty z powodu swojej decyzji. Wchodzi na któreś tam piętro bloku, zastaje drzwi otwarte na oścież, słyszy głośny wrzask telewizora. Dziwi się, bo drzwi te zawsze były zamykane na klucz, nawet gdy w środku było pełno ludzi. Wchodzi do salonu, a tam matka na kolanach odprawia czary z telewizorem. Znaczy się, kapłan z telewizora odprawia obrzędy, ona w nich głośno uczestniczy. Nie przerywa nawet, gdy wchodzi syn. Ani pocałuj mnie w dupę, ani wypierdalaj. Je

084. Polska języka, trudna języka, my się duzio ucić chcieć nie bałdzo.

Myślałem, że niewiele mnie może zaskoczyć w grypserze katolickiej. Potworki słowne w stylu "ubogacać" już mnie nie ruszają, podobnie jak "Przyjdź, Rozeznaj!" z plakatu poniżej. Nie jakieś tam banalne "zobacz" lub "spróbuj". RO-ZE-ZNAJ!!! Zdjęcie z portalu Lekcjareligii.pl. Uodporniłem się, nie ma co! Czasem jednak nawet moja znajomość tej specyficznej nowomowy okazuje się dla wyobraźni niewystarczająca. Co powiesz na to: Męski Różaniec Warszawa 1 lipca 2023r. Dlaczego „Męski” Wierzymy, że naszą rolą, tj. rolą mężczyzn w Bożym zamyśle jest ochrona na życie wieczne wszystkich tych, których Bóg podarował nam tu na ziemi. Tak jak święty Józef był ziemskim opiekunem Świętej Rodziny, tak i my mamy zadanie bronić świętości naszych rodzin i bliskich. Chcemy czynić to razem, we wspólnocie mężczyzn. W tej jedności umacniamy naszą męską tożsamość i męskie cnoty. Nie wnikając w fakt jakiejś tajemniczej dla mnie różnicy między różańcem męskim i żeńskim (genit